Розділ 1
Розпорядчі акти про створення, реорганізацію, ліквідацію суду, зміни в найменування суду та крайні дати його діяльності.
Штат Середино-Будського районного суду Сумської області передбачає 17 посад. Територія району проходить уздовж кордону з Російською Федерацією. Місто Середина-Буда є районним центром .Тут розташовані такі організації як: відділ прокуратура, відділ внутрішніх справ, державна адміністрація, міська рада тощо.
Згідно архівних даних, які збереглись на сьогоднішній день, історія Середино-Будського районного суду Сумської області починається з 1943 року,на той час він мав назву народний суд Хильчицького р-ну, Сумської області.
В 1944 році на зміну ліквідованого народного суду Хильчицького р-ну створено народний суд Зноб-Новгородського р-ну.
Наказом № 34 по Сумському обласному суду від 15.02.1963 року було організовано народний суд Середино-Будського району у зв’язку з ліквідацією Зноб-Новгородського народного суду.
Суд утворювався на засадах виборності суддів і народних засідателів. Народні судді обиралися громадянами на основі загального, рівного і прямого виборчого права таємним голосуванням на п’ять років. Народні засідателі обиралися на зборах громадян за місцем їх роботи або проживання відкритим голосуванням терміном на два з половиною роки. Зазначалося, що судді й народні засідателі є відповідальними перед виборцями або органами, що їх обрали, звітують перед ними й можуть бути відкликані з посад.
Розгляд цивільних і кримінальних справ в суді здійснювався за участю народних засідателів. Народні засідателі при здійсненні правосуддя, за Ко0ф0нституцією, мали користуватися всіма правами суддів. Проте, не маючи відповідної професійної підготовки і досвіду судової роботи, вони як правило, орієнтувалися на думку суддів. Проголошувалася незалежність суддів і народних засідателів, які мали підкорятися тільки законові; декларувалося, що здійснення правосуддя в УРСР відбувається на засадах рівності громадян перед законом і судом.
Необхідно відмітити, що до прийняття 21 квітня 1999 року Закону України « Про виконавче провадження» та впровадження державної виконавчої служби в Україні, виконання судових рішень відносилось до компетенції судових виконавців, посади яких передбачались штатом відповідного суду.
В зв’язку з прийняттям Закону України « Про судоустрій України» від 05 червня
1981 року Середино-Будський народний районний суд був перейменований на загальний місцевий суд Середино-Будського району.
Після придбання Україною суверенітету у грудні 1991 року в країні в органах влади всіх рівнів відбулося реформування . Здійснюється удосконалення судової системи, діяльності судів.
Згідно Закону України « Про внесення змін і доповнень до Закону УРСР « Про судоустрій Української РСР» , Кримінально-процесуального та Цивільного процесуального кодексів Української РСР» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймають. Це знайшло відображення у назві суду, суд став діяти як Середино-Будський районний суд Сумської області.
З початку 2002 року згідно Закону України « Про судоустрій» прийнятому 7 лютого 2002 року , суд має назву – Середино-Будський районний \місцевий\ суд Сумської області.
До кінця 2002 року організаційне керівництво судами у межах і порядку, передбачених законодавством, здійснювалось Міністерством юстиції України, з початку 2003 року суд став підвідомчим Державній судовій адміністрації України.
Завдання і функції суду.
До повноважень суду відноситься розгляд цивільних, адміністративних та кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Масштаб діяльності суду.
Середино-Будський районний суд Сумської області є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності.
Загальні відомості про суд та його структуру.
Із архівних матеріалів встановлено, що судочинство в суді здійснювали такі судді:Івченко, Дружінін, Кошель, Котелевець,Стегній , Анісов , Ященко ,Семенов , Гриценко , Осіпенко, Банчукова, Швець.
З 25.09.2018 керівництво Середино-Будський районним судом здійснює Теміров Ч.М. відповідно до Протоколу зборів суддів Середино-Будського районного суду. Відповідно до нового законодавства про судоустрій та статус суддів, організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату.
Керівник апарату суду призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.
На теперішній час штат суду передбачає 3 судді. Окрім суддів до штату входять посади: керівника апарату суду /1/ , помічника судді /3/, секретаря судового засідання /2/, старшого секретаря суду /1/, секретаря суду/1/, консультанта суду /1/, спеціаліста з питань персоналу/1/, судового розпорядника /1/, головного спеціаліста з інформаційних технологій /1/, завідуючого господарством /1/, прибиральниці /1/.
Середино-Будський районний суд Сумської області з 19 грудня 2014 року знаходиться в приміщенні за адресою: Сумська область, м.Середина-Буда, вулиця Троїцька, 16. Приміщення суду відповідає технічним вимогам щодо здійснення правосуддя, має три зали судового засідання. Кожний суддя має службовий кабінет. Працівники суду розміщені в окремих кабінетах.
Переважна більшість працівників суду мають заохочення і неодноразово нагороджувалися грамотами Середино-Будської районної державної адміністрації та територіального управління держаної судової адміністрації Сумської області. Більшість працівників мають стаж роботи в суді понад 10 років. Майже всі мають юридичну освіту.
Розділ 2
Зберігання справ в приміщенні архіву.
В архіві суду зберігаються судові справи починаючи з 1943 року по 2017 рік.
Передача судових справ та документів діяльності суду за рік, що минув, проводиться до 1 квітня поточного року.
Архівні справи суду знаходяться в непоганому стані. Приміщення архіву суду відповідає нормам. Приміщення архіву має достатню площу для розміщення справ та документів, обладнане спеціальними металевими стелажами.
Розділ 3.
Узагальнена характеристика архіву суду за видами документів та їх змістом.
В архів суду передаються справи постійного, тривалого \понад 10 років\, тимчасового зберігання, з особового складу, а також облікові документи до справ.
Судові справи включають кримінальні, цивільні та адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення.
Окрім цього, а архіві зберігаються інші судові справи, розгляд яких передбачено кримінально-процесуальним законодавством, а саме: справи розглянуті судом за поданням органів досудового слідства; справи за скаргами на дії прокурора та органів досудового слідства та дізнання; справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних справах; справи про звільнення від кримінальної відповідальності \за справами без обвинувальних висновків\; справи що порушуються не інакше як за скаргою потерпілого.
Цивільні справи включають в себе справи позовного, наказного та окремого провадження.
Відомості про довідковий апарат.
Довідковим апаратом до архіву суду служать журнали алфавітних покажчиків судових справ та обліково статистичні картки на справу. Окрім цього, на теперішній час в суді запроваджена автоматизована система КП Д-3, яка значно полегшує та прискорює пошук судових справ в архіві суду.
Напрями використання документної інформації.
Архівні справи суду містять інформацію, за наданням якої звертаються як фізичні так і юридичні особи.
Архівні справи часто стають предметом виїмки за постановами органів досудового слідства та прокуратури для долучення до кримінальних справ, які знаходяться в їх провадженні.
Рішення по цивільних справам стають предметом перевірки у зв’язку з винятковими обставинами.